Czym powinny wyróżniać się tymczasowe sygnalizatory drogowe?
Tymczasowe sygnalizatory drogowe są niezbędne podczas różnego rodzaju robót na jezdni lub w sytuacjach awaryjnych, gdy konieczne jest dokonanie zmian w normalnej organizacji ruchu. Celem jest zapewnienie odpowiedniego porządku i bezpieczeństwa na jezdni oraz przeciwdziałanie powstawaniu korków.
Sygnalizacja ostrzegawcza na przeszkodach tymczasowych
Przede wszystkim na przeszkodach tymczasowych powinny być umiejscowione światła ostrzegawcze czerwone i żółte. Urządzenia zamykające przejazd, tj. bariery drogowe, rogatki zamykające jezdnię, muszą być wyposażone w światła ostrzegawcze nadające sygnał czerwony stały lub co najmniej dwa sygnały czerwone pulsujące. W przypadku innych obiektów ograniczających szerokość pasa ruchu należy zastosować urządzenia nadające sygnały żółte migające z częstotliwością stosowaną w sygnalizacji świetlnej.
Na drogach szybkiego ruchu, autostradach i drogach o innej kategorii, gdzie wprowadzona jest przeszkoda ograniczająca ruch, wymaga wdrożenia tzw. fali świetlnej nadającej sekwencyjne sygnały żółte przesuwające się w kierunku najazdu na przeszkodę. Ewentualnie sygnalizator może być umieszczony bezpośrednio na belce zapory.
Na autostradach i drogach szybkiego ruchu montuje się w odpowiedniej odległości błyskowy lub pulsujący sygnalizator wczesnego ostrzegania (kolor żółty).
Przenośne sygnalizatory świetlne
Wahadłowa sygnalizacja świetlna wprowadzana jest najczęściej w rejonach prowadzonych robót budowlanych w celu automatycznego kierowania ruchem. Obsługą tymczasowej sygnalizacji świetlnej zawsze powinni zajmować się profesjonaliści, dbając o jej bezawaryjne działanie i prawidłowe wdrożenie urządzeń. W przypadku zastosowań tymczasowych używane są wózki przenośne z sygnalizatorami barwy czerwonej, żółtej i zielonej.